Електронна музика

На зламі ХІХ і ХХ століття у мистецтві з'являються нові течії, які характеризуються руйнуванням класичних традицій та пошуками нових форм і засобів виразності. 

Електронна музика - це музика, створена з використанням електромузичних інструментів і технологій, частіше за допомогою електронних засобів, таких як синтезатори, семплери, комп'ютери і драм-машини.

Синтезаторами називають як окремі пристрої, що є основою електронних музичних інструментів, так і електронні музичні інструменти. Синтезатор із клавіатурою одержав назву клавішний синтезатор. Синтезатор, у якого немає клавіатури, називається звуковим модулем.

Семплер - електронний музичний інструмент, що відтворює раніше записані взірці звуків - семпли акустичних інструментів або будь-яких інших музичних звуків.

Драм-машина - електронний прилад, розроблений на основі принципу покрокового програмування для створення й редагування повторюваних музичних перкусивних фрагментів.

Початком електронної музики стали досліди інженера Льва Термена. У 1920 році він винайшов "терменвокс" - електромузичний інструмент, на якому звук витягується шляхом переміщення рук виконавця в електромагнітному полі поблизу металевої антени. Терменвокс може звучати як скрипка, віолончель, флейта. Інструмент призначений для виконання будь-яких (класичних, естрадних, джазових) музичних творів, а також для створення різних звукових ефектів (спів птахів, свист). Застосовують його під час озвучування кінофільмів, в театральних постановках, циркових програмах. 

Правнук Льва Термена та гра на терменвоксі.

У 1948 році французький інженер-акустик П 'єр Шеффер створював чимало шумових дослідів. Саме вони згодом стали основою конкретної музики, яка в подальшому вплинула на розвиток електронної музики. Конкретна музика - це сукупність викривлених (перекручених) природних шумів, для якої характерна відсутність мелодії. Ідеться про такі шуми як плескіт морських хвиль, шелестіння листя, спів пташок, завивання вітру, стукіт крапель дощу, а також звуки молотів, поїздів, машин тощо. Найвідомішою роботою в даному стилі є «Електронна поема» Едгара Вареза, яка вперше прозвучала на відкритті Брюссельської всесвітньої виставки у 1958 році і згодом стала її гімном. Конкретна музика різнобічно вплинула на формування великої кількості стилів електронної музики, однак найвизначніше її досягнення полягає в тому, що вона є «пращуром» академічної електронної музики.

Едгар Варез "Електронна поема".

В електронній музиці особливу роль відіграють темброві і фактурні барви, колористичні ефекти, які виникають завдяки експериментуванню з різними звучаннями. Легендою музичної електроніки, піонером і лідером електронної музики вважається Карлхайнц Штокхаузен, автор понад трьохсот творів у цій галузі. 

Карлхайнц Штокхаузен (1928-2007) - німецький композитор, засновник музичної електроніки. Народився в селищі поблизу Кельна, в родині вчителя. У підлітковому віці залишився сиротою і заробляв на життя на фабриці, у військовому лазареті, охоронцем автостоянок тощо. Долаючи життєві труднощі, завершив з відзнакою Вищу музичну школу в Кельні, навчався в Парижі у композитора О. Мессіана. У різні роки очолював студію електронної музики, був звукорежисером, виступав як диригент і піаніст. Незвичні експерименти зі звуком, міксування відомих тембрів із «живою» електронікою часто не знаходили розуміння у сучасників і музику композитора за його життя різко критикували. Окрім електронної музики Штокхаузен писав й інші твори. Зокрема, його грандіозну театралізовану композицію «Світло. Сім днів тижня», що складається з семи масштабних опер, виконували в італійському театрі «Ла Скала».

Яскрава творчість Жана Мішеля Жарра - французького композитора, мультиінструменталіста і "лазерного художника" - відома у всьому світі. Його навіть називають винахідником і "хрещеним батьком" духовної музики майбутнього - new age music. У своїх композиціях митець не лише майстерно змальовує різні стани природи та буття, а й створює під свою музику грандіозне лазерне шоу, перетворюючи звичайні предмети на дивовижне видовище.

Жан Мішель Жарр і його лазерна арфа.

Якщо ти хочеш переглянути підручник з музичного мистецтва ("Музичне мистецтво" 7 клас Масол Л., Аристова Л.), перейди за посиланням:

© 2020 Дистанційне навчання з музичного мистецтва| Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати